top of page
Writer's pictureDruštvo zeliščarjev Pomurje

PRIDELAVA IN PRODAJA ZELIŠČ

Updated: Oct 25, 2021

v Sloveniji predstavlja izjemen podjetniški, turistični in kmetijski potencial. O trenutnem stanju in potencialih Slovenskega zeliščarstva, je zapisala Jožica Kapun Maršik, specialistka za zeliščarstvo, ki na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije, na Kmetijsko gozdarskem zavodu v Murski Soboti, deluje kot specialistka za zeliščarstvo.


V Sloveniji so naravne danosti za pridelavo zelišč zelo ugodne. Njihova pridelava je sorazmerno nezahtevna, če poznamo zahteve posameznih zelišč glede rastišča in podnebnih razmer. Zelišča pridelujemo na njivah zato, ker je v naravi možnost njihovega nabiranja omejena. Z pridelavo pridelamo večje količine pridelka katerega kakovost in količina je predvidljiva. Prav tako je z pridelovanjem zagotovljena sledljivost od semena do pridelka.

Največ kmetij v Sloveniji prideluje zelišča na manjših površinah (povprečno na 0,4 hektarja). Zato je pri pridelavi zelišč veliko ročnega dela. Mehanizacije namenjene za pridelavo zelišč je malo. Kmetije zato smiselno uporabljajo obstoječo kmetijsko mehanizacijo.

Tak način pridelave posameznemu kmetu ne omogoča zadovoljiti potreb farmacevtske industrije. Ta zahteva zadostno količino pridelka izenačene kakovosti in kontinuirano tedensko dobavo po ceni, ki so jo pripravljeni plačati.

Ker posameznik težko zadovolji zahteve industrije in veletrgovcev poteka pridelava zelišč na manjših površinah predvsem v povezavi z dopolnilnimi dejavnostmi na kmetiji, socialnim podjetništvom in turizmom.



Možnosti in pogoje za opravljanje dopolnilnih dejavnosti na kmetijah podrobneje določa uredba o dopolnilnih dejavnostih na kmetiji. Kmetje lahko skladno z uredbo izdelujejo čaje, kozmetične izdelke in druge izdelke v obliki alkoholnih izvlečkov, krem, mazil itd. Proizvajajo lahko tudi eterična olja, ki so namenjena zunanji uporabi. Pri proizvodnji določenih izdelkov pa morajo upoštevati tudi področno zakonodajo.

Proizvodnja izdelkov iz zelišč zahteva več znanja, vztrajnosti in trdega dela. Pri prodaji izdelkov pa je dobro imeti svojo zgodbo in obvladati promocijo. Kako bodo kmetije prodajale svoje izdelke je odvisno od njih samih. Odločijo se lahko, da bodo svoje izdelke prodajale doma, na tržnicah, sejmih, po spletu ali pa v različnih trgovinah.



Uspešna zeliščarske zgodbe imamo tudi v Pomurju. Ena takih je Posestvo Mala Rosa iz Stanjevec. Na posestvu Alenka in Žarko Čede pridelujeta aronijo, jedilne vrtnice, sivko imata pa tudi visokodebelni sadovnjak. Iz pridelanega sadja in zelišč izdelujeta čaje, marmelade, likerje in sirupe. Izdelke tržita doma na svoji izletniški kmetiji in nekaterih manjših trgovinicah.


Članek pripravila in zapisala:

Jožica Kapun Maršik, univ.dipl.ing.agr.

Specialistka za zeliščarstvo

Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije

KMETIJSKO GOZDRASKI ZAVOD Murska Sobota

Štefana Kovača 40, 9000 Murska Sobota

Tel. 02 539 14 10, fax. 02 521 14 91

E-mail: tajnistvo@kgzs-ms.si

Internet: www.kgzs-ms.si



198 views0 comments

Comentarios


bottom of page