top of page
Writer's pictureDruštvo zeliščarjev Pomurje

FITOKMETIJE. Razvoj in uvajanje usposabljanja o zdravilnih rastlinah na učnih kmetijah

Updated: Oct 19, 2021

V sklopu ZELIŠČNI FORUM REPUBLIKE SLOVENIJE 2021, predstavljamo izjemen in izviren projekt fitokmetije, ki je postavil temelje sodobnemu in obudil fitoterapevtsko znanje tudi na domačih slovenskih zelenih zdravih tleh. Zaživelo je izobraževanje in aktivnosti na kmetijah, o okolju in hrani s poudarkom na fitoterapevtskih vsebinah, ki vključujejo tradicionalno zeliščarstvo, uporabnost divjih rastlin za prehrano in zdravje, izdelavo zdravilnih rastlinskih pripravkov, osnove botanike in varstva rastlinskih vrst, kar je bistvenega pomena za ohranjanja sloga naravnega zdravega življenja, znanja in zdravljenja.


V okviru projekta FITOKMETIJE s polnim naslovom projekta:

Razvoj in uvajanje usposabljanja o zdravilnih rastlinah na učnih kmetijah - FITOKMETIJE,

je bilo na kmetijah opravljeno vrsto aktivnosti, ki se nanašajo na področje izobraževanja o okolju in hrani, s poudarkom na fitoterapevtskih vsebinah. Povezave do različnih video posnetkov pojasnjujejo predstavitev izobraževalnih aktivnosti projekta na fakulteti Univerza v Novem mestu Fakulteta za zdravstvene vede, v sklopu projekta se predstavljajo Markova kmetija, kmetija Mahne, kmetija Divji vrt, predstavljamo pa tudi obisk domačije Belajevi v Kačičah.

Namen projekta je razvoj nove storitve didaktične kmetije za zeliščarstvo s poudarkom na ohranjanju okolja in uporabi zelišč v prehrani, s prepletom znanj s področja fitoterapije, ki nadgrajuje tradicionalni zdravilski pristop, ter oblikovanje možnosti za razvoj novih dopolnilnih dejavnosti. Prenos znanj bo del visokošolskega strokovnega študijskega programa Fitoterapija in enoletnega program Osnove fitoterapije, ki ga v sklopu projekta kot eni redkih v Evropski uniji letos prvič razpisujejo.

V študijskem letu 2021/2022 na Univerzi v Novem mestu Fakulteti za zdravstvene vede, prvič uvajajo enoletni izobraževalni program 'Osnove fitoterapije'. Program se izvaja kot oblika vseživljenjskega učenja in je namenjen predvsem izpopolnjevanju, dopolnjevanju, poglabljanju in posodabljanju znanja na ožjem strokovnem oz. delovnem področju. Študent po zaključenem programu prejme potrdilo, ki je javna listina (skladno s četrtim odstavkom 32.a člena Zakona o visokem šolstvu), s katerim dokazuje svojo poklicno kvalifikacijo. V okviru VISOKOŠOLSKEGA STROKOVNEGA ŠTUDIJSKEGA PROGRAMA PRVE STOPNJE FITOTERAPIJA SE IZVAJA kot DEL ŠTUDIJSKEGA PROGRAMA: OSNOVE FITOTERAPIJE. IZOBRAŽEVANJE IN USPOSABLJANJE ŠTUDENTOV ZA KAKOVOSTNO, VARNO, ODGOVORNO IN ETIČNO IZVAJANJE ZDRAVILSKE METODE FITOTERAPIJE, KI VKLJUČUJE Z RAZISKAVAMI PODPRTA DOGNANJA IN TRADICIONALNO ZELIŠČARSKO ZNANJE TER SODI MED KOMPLEMENTARNE METODE MEDICINE. Del študijskega programa zajema predmete, ki opolnomočijo študenta za svetovalno delo s strankami in delovanje v poslovnem okolju ter usposobi študente za kompetentno izvajanje fitoterapevtske prakse. Z vsebinami dela študijskega programa pridobijo znanje o aplikativni botaniki zdravilnih rastlin, fitoterapiji, farmakognoziji, pripravi fitoterapevtskih pripravkov, svetovanju in delu s strankami ter osnovah poslovanja. Več informacij o študijskih programih, razpise za vpis ter informacije o prijavi najdete na spletni strani https://fzv.uni-nm.si/.



V prispevku v oddaji Ljudje in zemlja, ki ga je objavila RTV SLO 7. julija letos, je nazorno predstavljen način izvedbe prenosa znanja na pilotne kmetije in druge rezultate projekta.

Za ogled prispevka kliknite TUKAJ (21:50 dalje).



Predstavitev kmetije Markovi in kmetija Mahne in njihova vloga v projektu:



Ker nas zanima kakšno je zanimanje javnosti za izobraževanje o fitoterapiji in zeliščih,

ki bi se izvajale na fitokmetijah, vas vljudno vabimo, da izpolnite vprašalnik:



Predstavljamo obisk domačije Belajevi v Kačičah, ki bo v tem študijskem letu tudi učna kmetija za študente programa fitoterapije, ki ga izvajajo na Fakulteti za zdravstvene vede na Univerzi v Novem mestu. nacionalna RTV SLO je v oddaji Ljudje in zemlja objavila prispevek, ki prikazuje možnosti izvajanja dopolnilne dejavnosti na področju zdravilnih rastlin in divje hrane. V prispevku so sodelovali člani projekta FITOKMETIJE, ki ga okviru EIP-projekta Razvoj in uvajanje usposabljanja o zdravilnih rastlinah na učnih kmetijah – Fitokmetije skupaj s pilotnimi kmetijami in VIZ Višnja gora izvajamo na Fakulteti za zdravstvene vede Univerze v Novem mestu.

Za ogled PRISPEVKA kliknite TUKAJ.


Več informacij o projektu pod delovnim naslovom:

RAZVOJ IN UVAJANJE USPOSABLJANJA O ZDRAVILNIH RASTLINAH NA UČNIH KMETIJAH – FITOKMETIJE

Nosilec: UNM FZV

Partnerji: Kmetija Mahne, Kmetija Divji vrt, Kmetija Markovi, Vzgojno izobraževalni zavod Višnja Gora

INFORMACIJE: www.fzv.uni-nm.si ; REFERAT 07 / 393 00 18







75 views0 comments

コメント


bottom of page